The Knick 2. Sezon 5. Bölüm full hd izle, The Knick 2. Sezon 5. Bölüm mobil türkçe altyazılı yabancı dizi izle

The Knick 2. Sezon 5. Bölüm

Whiplash
İzledim
Sonra izle
Çeviri Notları

Trocar = Vücuttan sıvı boşaltmak için kullanılan bir iğne.

Sirkui = Tıpla ilgili bir terim olduğu için fazla mâlumat sahibi değilim

Pasteuralla pestis = Yersinia pestis olarak da adlandırılır, Enterobacteriaceae ailesine mensup bir Gram-negatif bakteri türüdür. Bubonik vebanın enfeksiyöz ajanıdır. Aynı zamanda septisemik ve pnömonik veba türlerinin de etkenidir. Y. pestis tarih boyunca birçok pandemilere (1347-1353 arasındaki Kara Ölüm gibi) sebep olmuştur. Yersinia cinsine mensup bakteriler, Gram-negatif kokobasillerden oluşmuştur ve diğer Enterobacteriaceae cinslerinde olduğu gibi, fermentatif bir metabolizmaya sahiptir. Organizma izole halde hareketliyken (motil), memeli konağa geçtiğinde hareketsiz (non-motil) hale geçmektedir.

Vazektomi = Erkeğin tohum kanallarının ameliyatla bağlanmasıdır. Uygulandıktan sonra erkek artık gebe bırakamaz. Tohum kanallarının bağlanması, erkeğin görünümünde, cinsel arzu ve yeterliliğinde, cinsel doyumunda, erkeklik organının (penisinin) sertleşmesinde ve boşalmasında hiçbir değişiklik yapmaz, bütün bu olaylar eskisi gibi devam eder.

Eugenicist = Öjenik, ilk kullanımı Eflatun'a kadar gitse de, modern anlamıyla ilk olarak Sir Francis Galton tarafından ortaya atılmış, sağlıksız ceninleri ayırıp, sağlıklı ceninler yetiştirmenin yollarını arayan, bilimselliği tartışmalı bir toplumsal akım veya toplumsal felsefedir. Morfin bağımlısı olanlar ile olmayanları ayırmadan bahsedildiği için teşbih yapılmış.

Vermouth = Vermut, alkolle takviye edilerek güzel kokulu bitki ve baharatlarla "aromatize" edilmiş bir tür şaraba verilen addır.

Paylaş
Yorumlar 0 Yorum