Outlander 1. Sezon 5. Bölüm full hd izle, Outlander 1. Sezon 5. Bölüm mobil türkçe altyazılı yabancı dizi izle

Outlander 1. Sezon 5. Bölüm

Rent
Ses Sorunu ×

Android Cihazlarda Ses Sorunu Çözümü

1Dizinin Konuşma sesleri gelmiyor sadece müzik sesleri geliyor ise, cızırtı vb. sorun yaşıyorsanız. Uygulama marketinden Firefox isimli uygulamayı indirip sitemize o uyguluma ile giriş yapın.

2 Son güncellemelerini almayan android cihazlarda codec ses problemi yaşanıyor özellikle bu sorunu yaşayanlar firefox uygulamasını indirip bu sorunu çözebilir.

3 Sık sık tarayıcı geçmişinizi, çerezlerinizi temizleyin.

Çeviri Notları

*Absence, Hear Thou my Protestation: Bir İngiliz şair Serjeant John Hoskins (1566–1638) tarafından yazılan şiir. Hoskins aynı zamanda Yunanca akademisyeni, hukukçu, yargıç ve politikacıydı. Ancak şiirin yine bir İngiliz şair ve vaiz olan John Donne'a (Londra 1572 - Londra 31 Mart 1631) ait olduğunu iddia edenler de vardır. John Donne, metafizik şiirini kurmuş ve en önemli temsilcisi olmuştur. Eserleri, gerçekçi ve hislere değin tarzı ile tanılınır. Eserlerinde soneler, aşk şiirleri, dini şiirler, Latince tercümeler, vecizeler, ağıtlar, şarkılar, hiciv ve vaazlar bulunmaktadır. Şiirleri dilin canlılığı ve tasvirlerin yakınlılığı ile tanınmaktadır. (02:26)

*Bawbee: 6 pens
Turner: 2 pens
İskoçya'nın Birleşik Krallık'a dahil olmadan evvel kullandığı bozuk para birimlerinden bazıları.
Daha çok bilgi: http://en.wikipedia.org/wiki/Scottish_coinage (04:19)

*The Maid Gaed Tae The Mill: Geleneksel bir İskoç şarkısı (06:06)

*Waulking Song: Dinkleme Şarkısı. İskoç kadınların İskoç dilinde yün kumaş ya da keçe yaparken söyledikleri halk şarkısı. İskoç dilinde: Òrain Luaidh. Dinkleme işlemi kumaşı ya da keçeyi masa veya benzeri bir yüzeye yumuşatmak amacıyla ritmik hareketlerle hafif vurmalar şeklinde yapılır. Dinkleme, kumaşı sıkı ve yoğun bir hale getirmek için yapılan bir keçeleştirme işlemidir. Dinklenmiş kumaşta atkı ve çözgü iplikleri gözükmez. Temel olarak işlem, bir çekme ve keçeleşme ile sonuçlanan elyaf göçünü sağlamak üzere ıslak kumaş üzerinde bir sıkma etkisi yapmaktır. Dinkleme işlemi genelde yavaş tempolu şarkılar eşliğinde başlar ve tempo yükseldikçe kumaş ya da keçe yumuşak bir hale gelir. (12:47)

*Geronimo: (d. 16 Haziran 1829 – ö. 17 Şubat 1909) Kızılderili lideri. Beyazlara karşı mücadele veren kahraman ve son kızılderili olarak tanınmıştır. Kendi adı öz dilinde Gokhlayeh (Esneyen adam) olarak biliniyor.
Daha çok bilgi: http://tr.wikipedia.org/wiki/Geronimo (16:23)

*Black pudding: Pıhtılaşmış domuz kanından yapılan sosis (23:08)

*Jacobite ya da Jacobit İsyanı: 1746 İskoç İsyanı. 1688-1746 arası İngiliz/İskoç kralı VII. James'in geri getirilmesi için ortaya çıkan "Jakobit İsyanları"nın etkileri büyük oldu. 1715'te İskoç Jacobit isyancıları Inverness kalesini ele geçirdi. 1727'de Inverness'de İngiliz orduları İskoçya'nın kuzeyini kontrol edebilmesi için Fort George adında bir kale inşa etti. Ama 1746'da bu kale, isyancılara teslim oldu ve duvarlar patlayıcı madde ile yıkıldı. 1746'da Inverness yakınlarında bulunan "Culloden Moor" kırsal alanında Jakobit İsyancılarından oluşan Kuzey İskoçlar ile İngiliz ve onlara destek veren Güney İskoç orduları arasında yapılan Culloden Muharebesi'nde, Jakobit taraftarları hezimete uğratılınca bu isyan da sona erdi. Culloden, Britanya adasında yapılan son askeri çatışma olarak ün kazandı. (33:54)

Bölümü beğendiniz mi?
Outlander Outlander 1. Sezon 5. Bölüm
Outlander
Dizinin Sayfasına Git
Yorumlar 1 Yorum

Yorum yazmak için giriş yapmanız gerekiyor. Üyelik tamamen ücretsiz.

Üye ol.

Yorumlar spoiler içerebilir, yine de görüntülemek ister misiniz ?