Burning Bush (Horící ker) 1. Sezon 1. Bölüm

Episode 1
Burning Bush (Horící ker) 1. Sezon 1. Bölüm Türkçe altyazılı orijinal dilinde yabancı dizi izle, Burning Bush (Horící ker) 1. Sezon 1. Bölüm ücretsiz mobil dizi izle. Burning Bush (Horící ker) 1. Sezon 1. Bölüm hakkında yorum yapabilirsiniz.
×
Listelerim (0)
  • Henüz bir liste oluşturmadınız.
Ses Sorunu ×

Android Cihazlarda Ses Sorunu Çözümü

1Dizinin Konuşma sesleri gelmiyor sadece müzik sesleri geliyor ise, cızırtı vb. sorun yaşıyorsanız. Uygulama marketinden Firefox isimli uygulamayı indirip sitemize o uyguluma ile giriş yapın.

2 Son güncellemelerini almayan android cihazlarda codec ses problemi yaşanıyor özellikle bu sorunu yaşayanlar firefox uygulamasını indirip bu sorunu çözebilir.

3 Sık sık tarayıcı geçmişinizi, çerezlerinizi temizleyin.

Çeviri Notları

- Dizi içerisinde bir bölümde geçen şarkı sahnesi var. Aslında şarkının sözleri çok alakasız ve mantıksız. Zaten aslı Çekçe yazılmış, İngilizcesi de alakasız duruyordu.
Araştırdığım kadarıyla şarkının sahibi, Karel Kryl. Şarkı 60'lı yıllarda yani tam da bizim dizinin geçtiği dönemlerde Komünizm ve Nazi karşıtlığı amacıyla yazılmış.
Yazarın kendisi de büyük bir savaş karşıtı. 68 işgalinden sonrasında ise ülkeyi terk ediyor. Bu şarkıyı yazıyor ve genel anlamıyla okuduğum kadarıyla savaş karşıtlığı
için söylenen bir şarkı.

- Şarkıya gelince, dediğim gibi sözleri çok alaksız olduğu için nakarat kısmını kendim çevirdim. Bu konuda affınıza sığındım. Hatam, yanlışım, eksiğim için kusuruma bakmayın
şimdiden. Önerileriniz için iletişime geçebilirsiniz benimle. Birkaç forumda okuduğum kadarıyla, şarkı şiir tarzında yazılmış ve sembol ve imgesel anlatıma sahip.
Mesela bir bölümde Daniella ismi geçiyor ki bu Tanrı ile alakalı bir söz oyunu olduğunu söylüyordu. Bunun gibi pek çok şey vardı. Sonunda ki ''Morituri te Salutant''
sözü ise Latince bir söz ve daha çok gladyatörlerin oyuna başlamadan önce kralına söyledikleri bir iltifat ya da merhamet beklentisi gibi bir şey olarak söyleniyor.
Şarkının tamamı hemen hemen bu söz üzerine kurgulanmış hatta. Ben de hem savaş karşıtlığı hem de bu sözün olması sebebiyle uyumlu bir şekilde çevirmeye çalıştım.
Umarım rahatsız etmez sizleri.

Bölümü beğendiniz mi?
Burning Bush (Horící ker) Burning Bush 1. Sezon 1. Bölüm
Burning Bush (Horící ker)
Dizinin Sayfasına Git
Sezonun Diğer Bölümleri
1. Sezon 1. Bölüm
Yorumlar 0 Yorum

Yorum yazmak için giriş yapmanız gerekiyor. Üyelik tamamen ücretsiz.

Üye ol.
Reklamı Kapat